O mne

S partiou kamarátov sme v roku 2008 založili Oravský záchranný systém. Dodnes sa toto občianske združenie rozrástlo do rozmerov o akých sme v jeho začiatkoch ani nesnívali.
V novembri 2013 som bol prvý krát zvolený za poslanca Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).
V marci 2016 som bol zvolený za poslanca Národnej rady SR, kde som pôsobil až do roku 2020.
V novembri 2017 som bol znovuzvolený za poslanca ŽSK a stal som sa aj jeho podpredsedom pre dopravu. Od roku 2020 som podpredsedom kraja, ale už bez kompetencií. 

K zložitej situácii, ktorá nastala po parlamentných voľbách 2020, som sa rozhodol prispieť svojimi skúsenosťami a prácou k zlepšeniu života nielen na Orave, ale aj na celom Slovensku. A v auguste 2020 som kandidoval a aj bol zvolený do funkcie podpredsedu KDH.

30. septembra 2023 som bol zvolený v predčasných voľbách za poslanca Národnej rady SR.

2008 - súčasnosť
dobrovoľný záchranár
v Oravskom záchrannom systéme
2013 - súčasnosť
poslanec
Žilinského samosprávneho kraja
2016 - 2020
poslanec
Národnej rady SR
2017- 2022
podpredseda
Žilinského samosprávneho kraja
2020 - súčasnosť
podpredseda
KDH

Oravský záchranný systém (ORS)

V súčasnosti má ORS (Orava Rescue System) vyše 90 členov.  Pri pátracích akciách členovia strávili tisícky hodín v teréne, ale s dobrým pocitom, že môžu pomôcť rodinám, ktorým sa stratil niekto blízky. Spolupracujeme s viacerými dobrovoľnými zložkami na Slovensku a sme rešpektovaným partnerom polície a štátnych záchranných zložiek, a to prevažne pri pátraní po nezvestných osobách v horskom teréne alebo vo vode. Zasahujeme v Žilinskom kraji, ale na požiadanie aj v iných častiach Slovenska.

Keď sme v úzkom kruhu ORS zakladali, povedali sme si, že ak sa podarí zachrániť čo i len jediného človeka, bude to mať zmysel. Za roky nášho fungovania sa nám podarilo zachrániť vyše 50 ľudí, okolo 40 ľudí bolo dohľadaných mŕtvych a 6 ľudí je stále nezvestných.

Od roku 2020 Oravský záchranný systém rozšíril svoju činnosť o bezplatnú dezinfekciu priestorov v celom Žilinskom kraji. Dezinfikuje nemocnice, polikliniky, domovy soc. služieb, materské a základné školy, stredné školy, kostoly, úrady práce, pobočky Sociálnej poisťovne, knižnice, múzeá, ako aj odberové miesta.

V súčasnosti sa už kvôli iným povinnostiam nemôžem venovať záchranárskej činnosti natoľko, ako v minulosti. Ale vždy, keď mi to okolnosti dovolia, snažím sa kolegom vypomôcť, či už organizačne alebo v teréne.

Navyše, celá skúsenosť s budovaním ORS, praktické aj byrokratické prekážky s ktorými sme sa v jeho začiatkoch stretávali, ako aj pohnuté ľudské osudy a množstvo tragédií, ktoré často zapríčinili zložité životné podmienky, mi slúžia ako námet na to, čo všetko treba zmeniť tam, kde to je možné

– v župnom alebo slovenskom parlamente.

Chcem reálne zlepšenie


Poslanecké kreslo pre mňa nie je „teplé miestečko“, práve naopak, rozhodol som sa vstúpiť do politiky, pretože som okolo seba videl množstvo problémov a nie je mojím zvykom sedieť so založenými rukami.

Pred vstupom do politiky som 25 rokov úspešne podnikal v oblasti obchodu a služieb. Som ženatý a s manželkou Majkou, dcérou a synom žijeme v oravskej obci Krušetnica na severe Slovenska.

Lepšia zdravotná starostlivosť

Jednou z mojich priorít je zlepšenie zdravotnej starostlivosti. V Národnej rade som bol členom Výboru pre zdravotníctvo, hoci nie som lekár alebo odborník na zdravotníctvo v pravom zmysle slova. Ako dobrovoľný záchranár mám z tejto oblasti bohaté skúsenosti a predovšetkým aj ako pacient a občan, ktorý sa stretáva s problémami so zdravotnou starostlivosťou v praxi.

Pri mojom pôsobení v Oravskom záchrannom systéme som nadobudol množstvo cenných odborných skúseností a kontaktov s lekármi, zdravotnými sestrami a inými zdravotníkmi, s ktorými často konzultujem rôzne problémy a moje návrhy.

Zlepšenie cestnej infraštruktúry a dopravy

Mojou ďalšou prioritou je doprava a zlepšenie cestnej infraštruktúry v regiónoch.

Keďže už počas môjho pôsobenia v regionálnej politike som sa zasadzoval za dobudovanie rýchlostnej cesty R3 na Orave, v októbri 2016, už počas môjho fungovania v Národnej rade, som prijal ponuku stať sa splnomocnencom vlády pre rýchlostné cesty. Túto funkciu som vykonával bez nároku na odmenu.

V zastupiteľstve Žilinského samosprávneho kraja som členom komisie dopravy a touto agendou som sa zaoberal aj na pôde Národnej rady.

Hovoria o mne

Miriam Lexmann, europoslankyňa za KDH
Zobraziť viac
Zanietený pre Slovensko a pre Oravu. Človek, ktorý dobro a spokojnosť druhých kladie na prvé miesto. Aj vďaka nemu viem, aká dôležitá je regionálna politika. Svojou angažovanosťou robí veľké veci. Priateľ, dobrovoľný záchranár a veľký profesionál. Taký je pre mňa Igor Janckulík. Som rada, že práve on je dnes členom predsedníctva KDH.