Igor Janckulík

Chcete mať pravidelný prehľad o novinkách? Sledujte ma na Facebooku:

Miliónové dotácie: Ministerstvá pred kvalitou uprednostňujú najrýchlejších klikačov

Ministerstvo dopravy a ministerstvo hospodárstva v spolupráci so štátnou Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou (SIEA) zastrešujú proces prideľovania dotácií na kreatívne služby. Žiadať o ne možno cez webovú stránku vytvor.me, avšak mimoriadne neštandardným spôsobom.

V praxi sa totiž o verejné prostriedky môžu uchádzať iba tí, ktorí vyhrajú boj o sekundy a v čase otvorenia výzvy odošlú komplikovaný formulár približne do dvoch minút.

Podpredseda KDH Igor Janckulík žiada okamžité vysvetlenie a prešetrenie, prečo sa milióny eur z dotačného programu prideľujú takýmto pochybným spôsobom. Celkovo sa totiž v rámci projektu „Podpora rozvoja kreatívneho priemyslu na Slovensku“ prerozdeľuje 12 981 770, 50 eur. Janckulík zároveň žiada vysvetlenie, prečo nie sú vopred zverejnené obsiahle dokumenty, ktoré nie je možné prečítať za pár sekúnd, avšak podnikatelia sú nezmyselnou mechanikou nútení súhlasiť s ich znením, ak chcú o dotáciu reálne zabojovať.

Janckulík vyzýva ministrov Andreja Doležala (Sme rodina) a Richarda Sulíka (SaS) bezodkladne prijať také kroky, ktoré do budúcna zabezpečia transparentné procesy odosielania žiadostí.

„Naši podnikatelia majú za sebou dva ťažké roky, mnohí stále stoja pred otázkou, či svoju činnosť budú ďalej dotovať, alebo ju ukončia. Konanie štátu, ktorý im pre grantový program na ich podporu nastaví diskriminačné podmienky, postavené na rýchlosti vyklikania dotačnej schémy, je neakceptovateľné,“ hovorí Janckulík. Problémom sú podľa neho vystavení osobitne starší podnikatelia, ktorí nie sú veľmi zbehlí v technológiách, ako aj ľudia so slabším pripojením.

„Je to výsmech a hanba. O to viac, že týchto 13 miliónov ide aj z fondov Európskej únie. Heslo kto prv klikne, ten prv berie, robí z dotačnej schémy frašku,“ vysvetľuje Janckulík.

Kresťanskí demokrati zdôrazňujú, že zvlášť v takomto veľkom grantovom programe musí byť od začiatku kľúčovou kvalita, rýchlosť ako kritérium triedenia tu nie je náležitá. „Ak by kritérium rýchlosti klikania malo byť rozhodujúcim pri akomkoľvek grantovom programe, treba to okamžite zmeniť. Projekt vytvor.me je ukážkovým príkladom pre všetky grantové schémy, ako by to nemalo fungovať,“ dopĺňa Janckulík.

Ako to funguje?

Na stránke vytvor.me sa v určenom čase objaví výzva na otvorenú registráciu žiadostí o kreatívne vouchere (posledná bola 10. februára 2022 o 12:00). Podnikateľ, ktorý sa v systéme musí vopred zaregistrovať, je povinný presne v uvedenom termíne vyplniť komplikovaný formulár, v ktorom okrem políčok o firme zaškrtáva aj súhlas s viacerými mnohostránkovými dokumentmi.

Človek, ktorý formulár vypĺňa, však nevie, že je to boj doslova o sekundy a ak ho vyplní poctivo, čítajúc všetky dokumenty, ku ktorým dáva súhlas, nemá šancu získať dotáciu. Platí tu totiž systém „kto prv odošle, ten prv berie“.

Ľudia, ktorí sú so systémom už oboznámení, sú tak nepriamo „donútení“ automaticky zaškrtávať súhlasy s dokumentmi, ktoré si nestíhajú prečítať – len, aby mali šancu získať dotáciu. KDH to potvrdilo viacero oslovených podnikateľov.

Zdieľať na sociálnych sieťach!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Email

Igor Janckulík

podpredseda KDH
poslanec NR SR
poslanec Žilinského samosprávneho kraja

© 2024 Igor Janckulík Vytvorili v LabZone

Adresa:

Sociálne siete