Na Slovensku je v súčasnosti vyše 8000 túlavých psov. Hladné psy napádajú obyvateľov, rozhrýzajú im tašky s nákupom, spôsobujú stres a obavy – najmä u seniorov a detí, hrozí aj besnota. Túlavé psy ohrozujú bezpečnosť ľudí v mnohých obciach najmä na východe Slovenska.
Minister pôdohospodárstva Takáč zorganizoval stretnutie so zástupcami širokého spektra, na ktorom prisľúbil, že každý rok vyčlení 100-tis. eur na pomoc útulkom.
Z debaty so starostami a odborníkmi vyplynulo niekoľko vážnych faktov:
- obce a mestá nemajú dostatočné kompetencie ani prostriedky na riešenie tohto problému,
- polícia často nevie, ako v teréne postupovať,
- útulky sú preťažené, chýbajú financie na ich prevádzku aj samotný odchyt,
- kastrácia ako jedno z kľúčových riešení sa vykonáva v nedostatočnom rozsahu,
- veľkým problémom je aj nedostatočné čipovanie.
Mnohí starostovia prirovnávajú problém túlavých psov k situácii s medveďmi – chýba jasné usmernenie, koordinácia a štátna podpora. Zástupkyne útulkov upozornili aj na veľký problém nelegálnych množiarní na Slovensku a predaj zvierat cez internet.
To, čo ma najviac zarazilo, bolo vystúpenie štátneho tajomníka Michala Kaliňáka, ktorý sa zúčastnil na tomto stretnutí za ministerstvo vnútra. Štátny tajomník totiž priznal, že tento problém už riešil na ZMOSE ešte v roku 2011. Žiaľ, je to typická ukážka práce štátneho úradníka, ktorý 14 rokov o téme vedel, ale len o nej rozprával a nekonal.
Za KDH vyjadrujeme jasný názor – tento problém nesmie zostať nepovšimnutý a je potrebné čo najskôr nájsť riešenie. KDH v tomto podáva pomocnú ruku.