Igor Janckulík

Chcete mať pravidelný prehľad o novinkách? Sledujte ma na Facebooku:

Rezort dopravy a NDS neriešia vysoké ceny materiálov a ohrozujú dostavbu dôležitých ciest

Ministerstvo dopravy a Národná diaľničná spoločnosť (NDS) nezmyselne vyčkávajú s riešením inflácie a valorizácie vysokých cien stavebných materiálov a tým ohrozujú dostavbu dôležitých cestných úsekov. KDH upozorňuje, že  napríklad zhotovitelia v zmysle zmluvy o dielo pre stavbu rýchlostnej cesty R3 Tvrdošín – Nižná pracujú v cenách z roku 2018, pričom dodatok k tejto stavbe stále nie je zverejnený.

Nerozumiem, prečo NDS stále nedoriešila zohľadnenie inflácie a valorizácie pre stavbu R3 Tvrdošín – Nižná. Zhotoviteľ v zmysle zmluvy o dielo pracuje v cenách z roku 2018, čo je v súčasnej situácii pri vývoji cien materiálov a prác neudržateľné. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo stavebné práce nepostupujú podľa plánu a stavba nebude odovzdaná motoristom do užívania v plánovanom termíne 2023.

Podľa KDH je preto nevyhnutné čo najskôr prijať opatrenia zo strany NDS a ministerstva dopravy tak, aby zohľadňovali vývoj na trhu a zhotoviteľ mohol plynule pokračovať v stavebných prácach. V opačnom prípade môže nastať obdobná situácia ako pri stavbe tunela Višňové, ktorého termín dokončenia sa predĺžil na rok 2025, pretože došlo k zastaveniu výstavby na dva roky.

Koľko takýchto stavieb máme na Slovensku ešte ohrozených z dôvodu čakania kompetentných na vyriešenie neúmerných cien materiálov,  je otázne. Navyše na zvyšných úsekoch R3 Nižná – Dlhá, Dlhá – Sedliacka Dubová neprebieha žiadna príprava výstavby od nástupu tejto vlády, čiže od roku 2020, čoho dôvodom sú aj chýbajúce financie na tento úsek. Je nevyhnutné smerovať peniaze tam, kde sú najpotrebnejšie, namiesto vymýšľania atómoviek jedného muža, ktoré zadlžujú štátny rozpočet.

Zdieľať na sociálnych sieťach!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Email

Igor Janckulík

podpredseda KDH
poslanec NR SR
poslanec Žilinského samosprávneho kraja

© 2024 Igor Janckulík Vytvorili v LabZone

Adresa:

Sociálne siete