Igor Janckulík

Chcete mať pravidelný prehľad o novinkách? Sledujte ma na Facebooku:

Žiadam vládu zmeniť súťažné kritériá pre výstavbu nájomných bytov tak, aby neboli len pre vyvolených

Kritériá pre výber investičných partnerov na výstavbu nájomných bytov stanovila vláda tak, že prakticky vylúčila všetky slovenské podnikateľské investičné subjekty. Navyše bol celý zákon schválený expresne rýchlo akoby v prospech vyvolených. Upozorňujeme a žiadame vládu, aby čo najskôr proces otvorila aj pre iné podnikateľské subjekty a umožnila otvorenú hospodársku súťaž na našom trhu s nájomným bývaním.

Kritéria, ako 1 miliarda eur aktív za posledných 5 rokov, minimálne vlastníctvo 10 – tisíc bytov v rámci Európskej únie alebo Švajčiarska, nepretržite počas 10 rokov, takmer úplne vylučujú slovenské podnikateľské investičné subjekty.

Upozorňujeme,  že zákon bol schválený 1. júla 2022, Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania bola založená o pár mesiacov neskôr, v novembri 2022. Kritéria novovzniknutej agentúry na výber investičných partnerov schválila vláda už 7. decembra a zmluva s investičnými partnermi bola uzatvorená na druhý deň, 8. decembra 2022. Preto sa pýtam, ako prebiehalo výberové konanie a kto stanovil kritériá na mieru vybraným spoločnostiam ?

Spoločnosti Kooperativa a BWSG, s ktorými bola podpísaná investičná zmluva, budú môcť na Slovensku ako jediné stavať nájomné byty s 5 % DPH. 

Všetky tieto kritériá nastavil štát tak, že nielenže obmedzujú domácich podnikateľov, ale aj neprispievajú k vytváraniu finančného majetku Slovákov, ale ho presúvajú do zahraničia, čo je nevyhnutné zmeniť.

Kresťanskí demokrati sú za podporu bývania, ale rozhodne nepodporujú postupy v prospech vybraných spoločností a prijímanie zákonov pre vyvolených. Cieľom vlády by mala byť podpora slovenského podnikateľského prostredia a nie podpora vyvolených zahraničných subjektov, ktorým ušijú legislatívu a pomôžu vybudovať monopolné postavenie. Preto žiadame, aby vláda upravila kritériá tak, že vytvorí kvalitnú hospodársku súťaž pre všetkých.

KDH už vo svojom Samosprávnom balíku navrhlo rozviazať ruky samosprávam a v oblasti podpory bývania dať vyššiu mieru dotácií či úverov pri výstavbe nájomných bytov vo výške aspoň 50 % z hodnoty stavby či celkovo viac peňazí na výstavbu nájomných bytov.

Zdieľať na sociálnych sieťach!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Email

Igor Janckulík

podpredseda KDH
poslanec NR SR
poslanec Žilinského samosprávneho kraja

© 2024 Igor Janckulík Vytvorili v LabZone

Adresa:

Sociálne siete